Neočekávané efekty studených sprch

Pravděpodobně vidíte studené sprchy jako strašné věci, které jste si nikdy neužili ze své vlastní svobodné vůle. Spíše jsou pro vás nucenými okolnostmi, které jsou mimo vaši kontrolu. Třeba nějaký bezohledný člověk mohl spláchnout záchod při tom, když jste se koupali. Sečteno a podtrženo, budete spílat těmto lidem za to, že musíte snášet tuto hroznou věc, ale co když vám řeknu, že byste jim měli místo toho poděkovat? Pokud vám někdo přepne sprchu z horké na studenou, udělá solidní laskavost pro vaše zdraví a vitalitu. 😉 Než se dostaneme ke skutečným výhodám studených sprch, pojďme zjistit jednoduchý fakt, že horké sprchy jsou luxus a ne nutnost. Během celé lidské historie se lidé museli koupat v jakékoli vodě, která jim byla k dispozici. Pokud jste si někdy zaplavali v jezeře, pravděpodobně si vzpomenete, že voda byla často chladná. Řekové vynalezli topné systémy pro veřejné lázně již v 1. století před naším letopočtem, ale zajímavé je, že mnoho Řeků se rozhodlo, pro zdravotní přínosy, pokračovat v koupání ve studené vodě.

1. Studené sprchy spalují tuk

Ve vašem těle jsou dva druhy tuku: bílý tuk a hnědý tuk. Bílý tuk je tělesný tuk, který všichni známe a snažíme se ho zbavit. Když spotřebováváme více kalorií, než kolik potřebuje naše tělo a ty nespálíme na energii, ukládáme je jako bílý tuk, který má tendenci se hromadit ve vašem pase, bederních částech zad, krku a stehnech. Hnědý tuk je ten, o kterém jste třeba ještě nikdy neslyšeli, a jeho funkcí je skrze mitochondrie vytvářet teplo, které udržuje vaše tělo v teple. Zde je dobrá zpráva: když se hnědý tuk aktivuje v důsledku extrémního chladu, spálí kalorie, aby vás udržoval v teple, což by mohlo poskytnout užitečnou pomoc při plánu hubnutí. Skandinávští vědci zjistili, že vystavení se nízkým teplotám zvýšilo metabolismus hnědého tuku patnáctinásobně, což by mohlo pomoci člověku snížit váhu i o 6 kg za rok, bude-li vytrvalý. Není to nástroj k hubnutí, pouze doplněk, ale velmi účinný. Nic se nicméně nesmí přehánět a to ani pobyt ve studené vodě, protože pokud je vystavování na delší dobu a velmi často, jádro těla, tedy orgánová část, se cítí hypotermicky ohrožena a začne vytvářet bílý tuk kolem orgánů, aby je chránila. Proto většina skalních otužilců má bříška, ne že by moc papali, ale proto, že tělo začíná chránit orgánovou část těla proti podchlazení.

2. Studené sprchy zvyšují regeneraci po cvičení

Sportovci často po intenzivním tréninku snižují bolestivost v ledové koupeli. Regenerační procesy po fyzickém výkonu vlivem studené vody jsou jednoznačně mnoha studiemi prokázány a to jak ve smyslu vnoření do vody stojaté tak ve smyslu studeného sprchování. Z dlouhodobého hlediska má otužování (nejen) po tréninku velmi pozitivní vliv na celkovou regeneraci i imunitní systém. Studená sprcha dokáže zlepšit průtok krve svaly, což zajistí odstranění přebytečné kyseliny mléčné, která způsobuje bolestivost svalů.

3. Studené sprchy zlepšují náladu a bdělost

Kdo se necítí dobře když udělá první krok z postele? To je něco, s čím se všichni potýkají, ale pokud byste chtěli vykročit správným směrem a do nádherného dne, vydejte se před prací či školou do studené sprchy. Když po těle proudí studená voda, vaše dýchání se prohloubí v reakci na ledový šok (vaše tělo se vás snaží udržet v teple zvýšením celkového příjmu kyslíku). Zvýší se také vaše srdeční frekvence, což má za následek zlepšení průtoku krve v těle. Vyplavením endorfinů se zvedne nálada a jednoduchá možnost jak začít krásný den je na světě 🙂

4. Studené sprchy posilují imunitu a krevní oběh

Pamatujete si, jak jsem zmínil, že studené sprchy urychlují váš metabolismus, který vám pomáhá zhubnout? Zvýšení této hodnoty aktivuje váš imunitní systém, který uvolňuje bílé krvinky bojující proti virům. Bílé krvinky vám pomohou méně často onemocnět či na nemoci úplně zapomenout. Studené sprchy také zvyšují váš celkový krevní oběh, což vám může pomoci vyhnout se mimo jiné i hypertenzi.

5. Studené sprchy Vám zlepší vlasy a pokožku

Pokud byste chtěli snížit výskyt akné, mohla by to udělat studená sprcha. Horká voda vysušuje vaši pokožku, zatímco studená voda napne vaše kutikuly a póry, čímž zabrání jejich ucpání. Můžete také použít studené sprchy pro lesklejší a přitažlivější vlasy, se kterými váš partner nemůže odolat hraní. Studená voda uzavře vaši pokožku, takže je méně pravděpodobné, že se ve vaší pokožce nahromadí nečistota. Stahování pokožky a její flexibilita je po studené vodě opravdu neuvěřitelná, při mém hubnutí jsem čekal velké převisy po téměř 30 kg dole, ale vzhledem k práci studené vody na pokožce i pod ní, se kůže přizpůsobuje novým podmínkám daleko lépe. Co je ale daleko zásadnější, jak pomohla studená voda mé sestře, která měla velkou jizvu vyhřezlou směrem ven po operaci kyčle a poté, co se začala otužovat se jizva stahovala směrem dovnitř až se z ní stala postupně jen linka, což byl i pro mě šok. U spousty lidí se projevy pokožky neuvěřitelně zlepší, pokožka omládne a prokrvováním a prací NO a dalších procesech ve studené sprše probíhajících se stává krásnější, hebčí a zdravější.

Takže ještě jednou ve zkratce.

Co s námi udělá studená sprcha:

  • REGULUJE TEPLOTU

Pokud jste člověk, co má neustále studené nohy a ruce, nebo se naopak příliš potíte, tak by vám sprchování ve studené vodě mohlo pomoci. Ukázalo se totiž, že pomáhá normalizovat lidskou teplotu.

  • OČIŠŤUJE TĚLO

Studená sprcha tlačí toxiny a další škodlivé látky ven z těla. Na základě toho se pak cítíte svěžejší a máte po celý den dostatek energie. Nechce se vám ve škole či v zaměstnání spát a jste odolnější vůči stresu a dalším negativním vlivům, které se na vás každodenně valí.

  • PROHLUBUJE DÝCHÁNÍ

To je jeden z prvních efektů, kterých si všimnete, pokud se začnete takto sprchovat. Již při první sprše začnete hlouběji dýchat. Je to způsobeno „stresem“, který tělo zažije při otočení kohoutku na modrou barvu. Benefitem pro vás je však zvýšení kapacity plic, což vám může pomoci i v mnoha sportovních odvětvích.

  • POMÁHÁ USNOUT

V prvé řadě přijde pocit velkého osvěžení. Další fází je pocit příjemného uklidnění, které je často před spaním to, co člověk potřebuje.

  • ZLEPŠUJE LYMFATICKÝ SYSTÉM

Tento systém pomáhá bojovat s chorobami. Lymfa odvádí bílé krvinky, které bojují s infekcemi a také zbytkové produkty těla. Díky studené sprše nastanou v těle kontrakce, které dobře pracují právě s lymfatickým systémem.

  • ZRYCHLUJE METABOLISMUS

Zlepšení krevního tlaku, tělesné teplotu má za následek zrychlení chemických reakcí, které neustále probíhají v našem těle. A je jedno, zda se jedná o nárůst svaloviny, její regenerace, nebo naopak úbytek váhy. Se studenou sprchou se tyto procesy stanou efektivnějšími.

  • ZMÍRŇUJE DEPRESE A STRES

Po studené sprše se vám vyplaví endorfiny, cítíte se svěží a plní života. Zmírňuje tím vaše deprese (pokud nějaké máte) a bojuje proti stresu.

  • POMÁHÁ HUBNOUT

Nejprve rozlišíme dva druhy tuků – hnědý, který můžeme označit jako prospěšný a pak bílý, který je ten neoblíbený, se kterým se spousta z nás snaží bojovat. Sprchování ve studené vodě stimuluje produkci hnědého tuku a jeho buňky spalují glukózu (cukry) a bílý tuk. Vyšší množství hnědého tuku se rovná více spálené energie a větší ztrátě váhy.

  • ZLEPŠUJE KREVNÍ OBĚH

Zlepšujete průtok krve po celém těle a zlepšujete i krevní tlak.

  • ZLEPŠUJE IMUNITU

Studeným sprchováním přirozeně otužujete tělo. Díky tomu v zimě nemusíte být tak navlečení a hlavně, jste více odolní proti klasickým nemocem, jako je kašel, nachlazení, chřipka a další.

JE RADOST DĚLAT RADOST 💙💦💧💧🌊 VÁŠ ROSŤA 💦💧😉🙏

Rostislav Václavek
certifikovaný instruktor Buteyko, certifikovaný master instruktor Oxygen Advantage, instruktor dechových fúzí, instruktor otužování, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ