Když méně začne být více

Ahoj jsem Rosťa 🙂 a pro pořádek

RNDr. Mgr. Rostislav Václavek

 • prošel jsem si zásadní životní změnou 
 • od roku 2018 se zabývám práci s tělem, myslífunkčním dýcháním nosem a čerpám z jejich vzájemných souvislostí
 • vše důležité jsem shrnul v projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ
 • jsem certifikovaný master instruktor Buteyko  (ozdravné dechové techniky pro astmatiky, alergiky a lidi dušné)
 • jsem certifikovaný Master instruktor systému Oxygen Advantage (funkční dechové techniky pro sportovce a lidi aktivní)
 • vyvinul jsem dechový systém ROS-dýchání, jehož součástí jsou i dechové fúze
 • jsem instruktor otužování

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Nežij životem druhých,

zaměř pozornost na ten svůj

Z tréninku fotbalu jsem už pomalu ani neodešel po svých

V pubertě u mě propukla hypokalemická familiární periodická svalová obrna, ve zkratce HypoKPP.

Byl jsem na tréninku fotbalu a po krátkém odpočinku na střídačce jsem zjistil, že udělat krok je pro mě nadmíru obtížné. Z ničeho nic mi totiž přestaly fungovat svaly na nártech, nebyl jsem schopný chodidlo přitáhnout směrem nahoru.

A tak jsem cestu z tréninku domů, která mi běžně trvala 10 minut, šel přes 2 hodiny.

Mamce, která mě viděla přicházet, bylo v tu chvíli už jasné, že bohužel ani mě tato genetická nemoc nemine. 

Co se při této nemoci s tělem děje?

Zjednodušeně pokud poklesne hladina draslíku v těle, dojde k paralyzování různých částí těla, a to až do té míry, že se sami nezvednete z postele, nehnete ani prstem, ani si nezavoláte telefonem o pomoc. Jedná se o velmi vzácnou poruchu v organismu, kdy je nutno užívat 100-120 tablet draslíku (KCL) 500 mg denně.


Užival jsem takové množství draslíku (KCL),

které by jiného člověka zabilo

Jak to běžně mají zdraví lidé s draslíkem?

Běžného člověka usmrtí už 8 tablet KCL. Způsobí mu hyperkalemii, zastaví se mu srdce a je hotovo. Jen pro zajímavost - draslík je přesně tou látkou, která se používá do injekcí v celách smrti pro rychlé ukončení činnosti srdce.

Nemoc se vyskytuje v celé naší rodině a bohužel se dědí na další a další generace. 

Jednou jsme celkový dosavadní příjem draslíku chtěli spočítat. Vzešlo z toho množství tablet, které by musel dovést až po strop naplněný KAMION.

Je těžce pochopitelné, kde k tak obrovským ztrátám draslíku v těle dochází a jak si s tak obrovskými dávkami v podobě léků tělo dokáže na druhou stranu poradit.

Tak velké dávky KCL musely být provázeny příjmem porézního jídla (pečivo, piškoty), a to proto, aby vysoká koncentrace draselné soli v dávce nerozežrala 

žaludeční stěny a nedošlo k jejímu protržení (bohužel u mých strýců k tomu došlo a navíc si v hypokalemických paralýzách zažili klinickou smrt).

Při 6 dávkách denně po 15-20 prášcích KCL se každá dávka zajídala 18 piškoty nebo 2 rohlíky. Průměrně jsem tedy každá den jedl pytlík piškotů nebo 10 rohlíků nad rámec běžného stravování,  jen pro potřebu dobré absorbce draslíku (zkoušel jsem i jiné druhy jídla, nefungovaly).


Dle lékařů se jedná o nemoc, 

která je celoživotně neměnná

Jak nám bylo kdysi lékaři sděleno, tak tato nemoc je genetická, chronická a celoživotně neměnná.

Tedy abychom přežili, musíme celoživotně užívat výše zmiňované obrovské dávky draslíku.

Nikdy jsem se s tím nesmířil a celý život, přestože mi lékaři nedoporučovali sportovat, jsem se snažil tuto nemoc porazit.

Nikdy jsem si ale nepřipustil, že by to mohlo jít jinak než bojem.

I když jsem cvičil, změnil stravovací návyky, dělal vše možné, nikdy jsem nedošel k tomu, že bych byl opravdu spokojený a zdravý.


Vážil jsem 100 kg, propadal se do depresí,

zhroutil se mi celý  život

Má nemoc se bohužel dotýkala i kvality mých vztahů, žil jsem v permanentní kontrole, nedůvěře a  samozřejmě se to odráželo i na kvalitě vztahu v rodině i mimo ni.

Měl jsem několik prací najednou, žil jsem v neustálem shonu. Pořád jsem se hnal vpřed, dělal víc a víc věcí. Tím vším jsem se akorát tak stále vzdaloval sám od sebe. Asi jsem čekal, že se tím samo něco změní, prostě jednoho dne musí... Jak velký omyl to byl, jsem ale pochopil až později.

„Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Albert Einstein

A tento neustálý shon a nespokojenost jsem si kompenzoval relaxačními víkendovými pobyty. 

Člověk se postupně ve svých 38 letech dostal na emocionální, fyzické, psychické i duševní dno.

Měl jsem 100 kilo, vztahy v rozpadu a zdravotních problémů nepočítaně.


Ten člověk vypadal šťastně, spokojeně a vyrovnaně,

což jsem v té době rozhodně nebyl

Shodou okolností a náhod, které neexistují :),  jsme se jednou s trenérem fotbalových brankářů bavili o tom, jak se noří do studené vody a já na něj jen nevěřícně koukal.

Vypadal šťastně, spokojeně a vyrovnaně a já v té době rozhodně nebyl, tak jsem usoudil, že i přes můj naprostý tehdejší odpor ke studené vodě, nemám vlastně co ztratit.  

Ani jsem tehdy, na přelomu roku 2018/2019, netušil, co vše se tím dá do pohybu a postupně tak začne vznikat.

Spolu s otužováním jsem se začal seznamovat i s WHM (Wim Hof Method), v podobě dechových technik, které pomáhají tělu lépe zvládnout pobyt v chladu.

To, jaký efekt měly dechové techniky na mé tělo i mysl mě naprosto fascinovalo a toužil jsem se dovědět mnohem více. 

Do cesty mi postupně přicházely různé dechové techniky. Vše, co jsem se o dechu a dechových technikách dozvěděl, přečetl, či si zjistil, jsem začal na sobě testovat.  Každý den jsem takto trávil 5-6 hodin - pozoroval efekty a důsledky mých činností. . Takto jsem s dechem pracoval půl roku.

Přišel jsem na to, že techniky, jako je třeba bhastrika, kapalabhátí, WHM či holotropní dýchání, jsou jenom střípkem v obrovském puzzle s názvem „Dech“ a jsou vhodné jen pro určité situace. Proto by neměly být prováděny často. Pro některé lidi nejsou dokonce vhodné vůbec a zejména ženy by měly být velmi obezřetné.

Propojením dechu, pohybu (cchi-kungu, kterému se dlouhodobě a pravidelně věnuji) a zádrží jsem přišel na vlastní pohybovou a dechovou techniku CCHI-ROS, která je bezpečnou technikou vstupu do ledové vody.


Dechem až k molekule života

a mezinárodním certifikátům

Začal jsem pracovat s oxidem dusnatým - NO, druhým nejdůležitějším plynem v lidském organismu ihned po kyslíku, který má úžasné pozitivní účinky na lidský organismus.

Oxid dusnatý je základ pro uchopení celého systému zdravého dýchání Buteyko - technik sloužících krom jiného k zastavení či zmírnění astmatických projevů, dušnosti, rýmy atd.. Jelikož mě tento systém, sestavený již v 60. letech minulého století doktorem K. Buteykem, nesmírně zaujal, začal jsem ho více zkoumat a v praxi aplikovat.

Naučil jsem se za pár dní vše přesměrovat dechově na nos a to i během spánku, vše je opravdu jako ostatní věci, které aplikuji, o jednoduchosti, tedy i v tomto tomu není jinak.

Navázal jsem systémem Oxygen Advantage, který vytvořil žák Buteyka Patrick Mckeown a dále jsem začal pracovat s relaxačními formami dechu jako je mindfull breathing a další.

U obou systémů jsem se stal mezinárodním certifikovaným instruktorem a u Oxygen Advantage, Master Instructor, jeden ze dvou pro celou Českou Republiku.

Jelikož jsem byl učitelem a lektorem anglického jazyka, byla mi velkou výhodou u mezinárodních testů, a samozřejmě i teď ve smyslu zdrojového, právě ona krásná angličtina 🙂 


V dechových fúzích

jsem vyřešil příčiny problémů

Ponořil jsem se do kouzel dechu Ujjayi a spousty dalších dechových technik a začal tyto zdánlivě nesouvisející techniky propojovat v celek. Vytvořil jsem tak souhrn dechových technik vedoucích k sobě a k příčinným stavům sebe sama, a nazval jsem je ,,DECHOVÉ FÚZE", a ty  jsou dnes už součástí mého vlastního dechového systému ROS-dýchání.

Byl jsem naprosto uchvácen jejich účinky, a proto se chci o ně dělit dál. Je až neuvěřitelné, jak tato jednoduchá a přirozená práce s vlastním dechem v podobě dechových fúzí, může mít tak hluboké a zásadní účinky.

Začaly se u mě snižovat dávky draslíku. Začal jsem číst knížky o síle myšlenky,  o epigenetických principech, které popisuje Joe Dispenza či Bruce Lipton.

Tato informace mi posloužila k tomu, že jsem si 

do vytvořených dechových fúzí, (u kterých se člověk dostává frekvenčně z beta vědomí až do théty či delty, tedy hlubokého spánku, ale vědomě), vnesl myšlenku.

Toto vědomé vkládání jsem nazval ,,Myšlenkový vklad". Pro své tehdejší účely jsem konkrétně použil tento: ,,Já draslík nepotřebuji, jsem zdravý, hypokalemii nemám.“

Tuto myšlenku jsem v meditačních stavech dechových fúzí stále posiloval a jednotlivé fúze na sebe napojoval, tedy jejich účinek se násobil. A v rozšířeném vědomí, kdy je ve velké míře aktivována funkce šišinky mozkové (třetího oka), se vše dostalo do nových rozměrů.

Problém draslíku jsem doplnil o odšťavňování vysokodraselné zeleniny, která sice ani v setině nemohla pokrýt potřebu draslíku užívaného v tabletách, ale jakožto placebo zafungovala skvěle.


Překonal jsem dle lékařů neměnný stav mé nemoci

Ani pohybově jsem své tělo nezanedbával. Praktikoval jsem chi-kungové cvičení v plné disciplíně, důvěře a víře v uzdravení, které z logiky západního lékařství nebylo možné. Postupně jsem se dostal v míře příjmu draslíku v tabletách, kterou vyžadovalo mé genetické onemocnění, na NULU.

Tedy jsem ho prostě téměř po 30 letech svého života přestal v tabletách úplně užívat. Kromě veškeré péče o sebe viz. výše, která na můj stav měla a má bezesporu zásadní vliv, jsem draslík přijímal pouze odšťavňováním vysoce alkalické zeleniny.   

Doktorka mi po 2 měsících volala a plná údivu vyjádřila své obavy, zda jsem neumřel, že jsem tam pro draslík nebyl (do té doby jsem bral 1 kilové balení emulze na měsíc). Tak jsem jí řekl, že už dva měsíce draslík neberu.

Nechápala, ale bylo zajímavé, že ji vůbec nezajímalo, jak je to možné. Divný to svět, západního lékařství, aniž bych ho chtěl nějak hanit.


Krevní rozbor ukázal téměř nemožné

Mé dosavadní krevní rozbory vypadaly neuspokojivě - triglyceridy, cholesterol, jaterky, prostě vše špatně.

Po 7 měsících práce na sobě jsem si ze své iniciativy nechal udělat krevní rozbor znovu a hodnoty byly mimo chápání. 

Doktorka si ověřovala v laboratoři, zdalipak se 

neprohodily testy, že za tak krátkou dobu tak razantní změna není možná, že je to krev 15-ti letého kluka a ne 40-tiletého muže.

Záněty i píštěle z těla ustoupily, vyrovnaly se výkyvy nálad a za 1,5 roku jsem zhubnul o 30 kg.


Kdy se to změnilo?

Až jsem opravdu začal vnímat sám sebe

Opět jsem v životě našel radost a vášeň, svůj čas začal využívat efektivněji.

Nalezl harmonický vztah, který mi do života přinesla právě studená voda. Přišla mi do života zpátky láska a zhmotnila se skrze mou lásku k sobě, v lásce k Peťce a jejím synovi Tomovi.

Jak se to stalo?

Když jsem procházel transformací a docházel mimo jiné i ke svému kamarádovi Grigovi Mihasjanovi na Cchi-kung. Tak se začal zajímat o studenou vodu taky, viděl jak mi to prospívá, a jakožto horkokrevný Armén se úplně ve studené vodě necítil, provedl jsem ho tedy úskalími bezpečného vstupu do studené vody v radosti a on nemohl uvěřit tomu, jak moc je mu v ní dobře.

No a protože krom Cchi-kungu a dalších aktivit provozuje i kurzy Shiatsu, tak doporučil vstup do studené vody i svým žákům Shiatsu a mezi nimi byla i Peťka.

Když přijeli na Hlučínské jezero, a zadívali jsme se na sebe, věděli jsme to oba, že se něco v prostoru děje. A aby nám to vesmír potvrdil, že to tak má být, tak poté jsem měl workshop Zdravého dýchání v Ostravě-Porubě. Všechny workshopy jsem měl normálně úplně plné, na tento ale nepřišel krom Peťky nikdo. Bylo to  naprosto neuvěřitelné a i když byla sama, nebo právě proto, jsem workshop nezrušil a strávili jsme spolu a v naprostém soukromí další čas, který už nám dal jasně najevo, že patříme dohromady. A to nejen v soukromém životě, ale i pracovně, kdy Peťka je nedílnou součástí projektu 5PZ. 

No a prostor uvnitř se uvolnil natolik, že jsme spolu s Peťkou v lásce v roce 2022 přivedli na svět, právě v době počátku psaní knihy, i naši dceru Julii. Lásku našeho života a v(n)esmírnou radost.

Prostě děje se a je to obrovská radost, že se prostor vyčistil uvnitř, a tím i vně a obměnil se nejen kvalitativně vnitřní svět, ale ozdravily se i vztahy.

Ať už výše popsané v lásce, ale také v rodině s mým otcem a sestrou. Kde to nebylo vždy ideální na rozdíl od vztahu s mamkou, kde nikdy žádný problém nebyl, protože její existence bez ega nedávala nikdy žádnému konfliktu závdavek.

A v neposlední řadě se obměnil i okruh přátel. Ti, co tvořili zrcadla nevyřešených věcí a problémů uvnitř mě, si mohli v klidu z prostoru poodejít a nechat rozkvést vztahům novým - přátelským, nepodmíněným, hlubokým.


Projekt 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ - 5PZ

Všechny tyto neuvěřitelné změny jsem si z pochopitelných důvodů nechtěl a ani nemohl nechat pro sebe. Měl jsem obrovskou radost, že jsem z velké míry překonal dle lékařů neměnný zdravotní stav a také velké nutkání se o to vše s dalšími lidmi dělit a podpořit je v jejich odhodlání a síle měnit svůj život do stavů, ve kterých jsou spokojeni a zdraví. 

Začal jsem dělat workshopy a založil komunitní projekt 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ, nejprve jako fb skupinu, která po 3 letech své existence (tedy do roku 2022) měla již téměř 13 tis. členů.

Jelikož nic nefunguje izolovaně a vše souvisí se vším, chtěl jsem, aby se vše, co mi pomohlo, zhmotnilo do celku. Přesně takového celku, který ale nebude nikoho ničím svazovat, či omezovat, nebude poučovat, nebude ho finančně zatěžovat, ale bude prospěšný a vhodný pro každého ve své jednoduchosti a ryzí čistotě úmyslu. A tak se také děje 🙂

Projekt se skládá z 5 pilířů:

 • I. PILÍŘ -  ZDRAVÉ DÝCHÁNÍ
 • II. PILÍŘ - VYSTAVOVÁNÍ SE CHLADU
 • III. PILÍŘ - MENTÁLNÍ POHODA
 • IV. PILÍŘ - FYZICKÉ ZDRAVÍ
 • V. PILÍŘ - VYVÁŽENÁ STRAVA

Projekt 5 PILÍŘU ZDRAVÍ roste, bují a s láskou ho chceme s Peťkou rozvíjet jak pro sebe, tak pro druhé po celý svůj život, stal se mou životní vizí, která mi pomáhá, a vím, že pokud může mít vliv na tak zásadní věci jako je můj zdravotní problém i mé celkové psychické rozpoložení, může pomáhat všude.

Projekt 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ je živý organismus, nikdy nebude hotov a bude se postupně rozvíjet a doplňovat dál o krásné elementy obyčejného funkčního a zdravého života.


Nestačí jen číst, poslouchat, sledovat,

je třeba začít aplikovat

Rád bych, aby se tyto jednoduché informace dostávaly k lidem, což je největší problém a paradox dnešní přeinformované doby.

Myslím, že největším problémem, proč lidé se sebou nechtějí nic udělat, je jejich pohodlí a neznalost

Představa, že mi bude nějaký super odborník vykládat o tom, jak mám žít navíc slovníkem, kterému ani nerozumím a ve stylu věcí a úkonů, kam většina lidí nemá šanci ani dohlédnout, natož v nich běžně žít, vede tyto lidi k permanentnímu neúspěchu a k odsouzení sebe sama, ke sledování životů těch druhých, utvrzuje je v pocitu, že jsou k ničemu, neváží si sebe samých a nemají se rádi, prostě žijí životy druhých.


Vykašli se na složitosti, nečekej na vhodnou chvíli,

začni hned teď 

Cesta, kterou vidím já, je v naprosté jednoduchosti, obyčejnosti a selskosti sdělení a chci pouze inspirovat a ať už si každý najde v tom, co bude chtít a použije způsobem, který mu bude vyhovovat.

To vše lze pomocí činností, které ho nic nestojí a pokud si uvědomí, že takto v podstatě žily už naše babičky a prababičky a jen se tímto člověk vrací k normálnosti, přírodě, pohybu, lásce a tedy sobě samotnému a je sám sobě tvůrcem a ne obětí, má to obrovský dopad na jeho psychiku a tím i fyzický stav těla, PROSTĚ SE ZAČNE MÍT RÁD.

Roztočí se spirála a samozřejmě se změní i vztahy s ostatními, pročistí se a zůstanou jen ty cenné a nové hodnotné vzniknou, jako třeba k tomu došlo i u mne v 

podobě mé partnerky Peťky a nádherného člověka v jedné osobě.

Šiřme společně dobrou věc všemi možnými komunikačními kanály a směry.

A aplikujme, bez vlastní aplikace na vlastním těle, mysli a dechu se v životě změní jen pramálo, i když budu mít vědomosti, znalosti a dovednosti celého seberozvojového světa. Dělejme a v onom dělání reálně buďme.

Děkuji za cennou chvilku, kterou jsi mi věnoval/a, … pomyslně se tím ,,zapálila“ další pochodeň, která může svítit do svého okolí…. 

JE RADOST DĚLAT RADOST, ROSŤA 🙂 

Nechci ti pomáhat, ale ukázat,

jak si pomůžeš sám/a

Ano, i ty můžeš!

Nečekej na pomoc zvenčí, nespoléhej se na to, co ti kdo nabulíkuje, že je tvá spása. 

Využij toho, co máš uvnitř, to ti nikdo nemůže vzít.

Základ je v jednoduchosti, návratu k selskému rozumu, životu v normálnostiskromnosti, nejsou to žádné složitosti, které ti navíc kradou čas.

Já svou cestu ke spokojenému životu našel a jsem vděčný, že má změna může být inspirací i ostatním lidem.

 

Čerpej z našich fb skupin 

Tady to žije, tady se tvoří, tady se vzájemně obohacujeme

5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ - fb skupina

Soukromá skupina 21,6 tis. členů

Vstoupit

Zdravé dýchání nosem - BUTEYKO a OXYGEN ADVANTAGE

Soukromá skupina 19,3 tis. členů

Vstoupit

Pokud při vstupu do FB skupiny zanecháš svůj e-mail:

✅ neutečou ti pozvánky na workshopy, dýchánky a další akce zdarma

✅ najdeš potřebné informace včas

✅ obohatíš se hodnotnými a praktickými návody

✅ mezi prvními obdržíš zprávu o nově otevíraném programu za zvýhodněných podmínek

Neboj, spamovat tě nebudeme, na to nemáme čas.