Reference

I když je osobní zkušenost nepřenositelná 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Zlata Holušová - ředitelka a hlavní dramaturgyně festivalu Colours of Ostrava

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Zdeněk Čziš - regionální ředitel společnosti ContiTrade

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

MgA. Zuzana Prouzová-Lehrmann, Jozef Púry - Dornova metoda plus

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Mgr. Lenka Dostalíková - klinická psycholožka a psychoterapeutka

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

PaedDr. Hana Toufarová - zakladatelka a školitelka metody FitPainFree

V 25 jsem měla panické ataky -výkon / stres / samozřejmě dýchání pusou-takže přišel přetlak / nerovnováha / hyperventilace / vys.tlak/panika………to mi došlo, když jsem pozorovala svůj dech. KP (kontrolní pauza) na tom nebyla nic moc a když jsem zrychlila v práci,tak mi to hned tělo ukázalo. Přišlo pochopení, souvislosti.Těch pochopení bylo daleko víc a postupně jsem si k dechovým cvičením přidávala např. fasciální chi……..koupila jsem si program jak nastartovat imunitu a zjišťovala jak to vše funguje. Poskládala jsem si v hlavě,že je tahle práce na sobě momentálně fajn. A když jsem koupila knížku od Rosti Václavka,tak se to posunulo ještě dál ke všem souvislostem. Protože ji čtu svým tempem,aby to zapadlo. Někdy jsem to při sledování Dýchánků nestíhala probrat. Jak Rosťa říká je důležitý praktikovat, ale i to jeho povídání má souvislost-se vším např.biochemie těla, jak vše funguje/co to přináší a co ne, jak je důležité v jemnosti a zpomalit/vědomě/jak funguje mysl/…………vypsala bych tady toho hodně. Co mě vedlo tohle napsat, protože je toho tolik, co Rosťa s Peťkou dělají je to hodnota/velká👍👍👍 pro toho kdo chce………..a zaznělo tu, ať se vyjádříme ke knížce……… taky proto, co vše Rosťa/Peťka dělá-právě proto,že NEMUSÍ,že můžou🙏❤️Rosti jsem moc ráda ,že mě to přivedlo sem.Vím že nečekáš na díky,protože ti to dává smysl(celá ta práce)………🙏Jsem na cestě a děkuju za to.Děkuju,že můžu svým tempem bez tlaku a hrou a sledovat změny-ty souvislosti😊
Adriana
Moc děkuji Rosťo, klobouk dolů za to , co jste dokázal pro sebe a potažmo i pro druhé. Držím palce, ať se vám i nadále daří ve vaší činnosti, díky které si každý může pomoci sám, pokud chce..Mě osobně se podařilo od srpna loňského roku, kdy jsem vás objevila na youtube, zhubnout o 18kg, Vaše dechové techniky provozuju při procházkách venku, nebo i doma, třeba když cítím, že obchází rýma. Kapky do nosu už neužívám vůbec;-). Mějte se moc fajn a přeji vám, aby jste měli z vašeho malého pokladu jen samou radost.
Marta
Dnes ráno, jsem poslouchal Rosťu, jak dýchat při fyzické zátěži a hned jsem to vyzkoušel. Cca 4x týdně skáču ráno přes švihadlo je to 40s skákání / 30s odpočinek 20 x opakování tep 140-165 dle frekvence skákání a docela to cítím. Dnes jsem to doplnil v pauzách 3xrychlý nádech a výdech a pak 3x klidný pomalý nádech výdech. To znamenalo že po 15s odpočinku jsem už byl naprosto v pohodě a dýchání nosem při zátěži bylo příjemné, až se mi nezdálo možné, že 20 opakování je za mnou a navíc v nohách jsem necítil únavu. Z toho mi plyne, že věřit je super, ale možnost si to okamžitě ověřit je fantazie a hlava pak funguje u cvičení, kde výsledek přijde až za dlouhou dobu daleko lépe. Díky Rosťo!
Jan
Dobrý den Rosťo, chci Vám sdělit věci, které nastaly poté, co jsem Vás náhodou objevila. Celý svůj život jsem se starala o všechny, o sebe vůbec ne a považovala jsem to za normální. V neustálém strachu abych pro všechny blízké dělala to nejlepší a oni mne pak za to měli rádi, jsem skončila v péči psychiatra a nevěděla, jak dál. Začala jsem špatně slyšet a objevil se tinnitus. Zhruba před rokem a půl jsem objevila Vás, pravidelně poslouchala a aplikovala tak často, jak jen to šlo. A světe div se. Sluch se podstatně zlepšil, tinnitus téměř zmizel. Také již nepotřebuji žádné léky na deprese. Zkrátka cítím se moc dobře, věnuji se sama sobě a aplikuji. Moc a moc Vám děkuji za to, že jste. Mně jste pomohl k neuvěřitelně pozitivním změnám.
Jana

Ahoj, milý krásný člověče. Jsem rád že jsme se potkali, i když to byl jen zlomek v našem životě, jsem vděčný za to že jsme mohli sdílet své pocity, přání a názory a tak se vzájemně obohatit. Projekt 5ky je unikátní, a cítím z toho velkou inspiraci a sílu pro každého z nás, který se chce učit pokoře, podpořit svůj imunitní systém, zdraví a rozvíjet po všech stránkách. Je to na každém z nás jestli vystoupit z komfortní zóny a být jiný a zároveň svůj, to je to co nás odlišuje a činí originálním aniž by se vyvysoval nad ostatní. To co děláš, je příkladem toho že to jde i jinak, a cítím z toho ohromnou sílu a pokoru. Myslím na Tebe každý den, a přeji vše dobré i ve chvílích kdy se život na Tebe mrači, ale to značí, že bojujes a to stačí, děkuji za příležitost Tě poznat.

Pavel

Rosťa je velmi inspirativní mladý muž. Svým příkladem, vnitřní silou i příběhem svého vyléčení a své cesty, mě velmi zaujal.
Zúčastnili jsme se na doporučení kamarádky jeho školení.
Ač se s manželem do studených vod noříme léta, takto, jak on propojuje otužování s dechem, jsme velmi rozšířili své možnosti i kondici.
Dechové techniky, jak jsme se s ním učili,mi přinesli výrazné zlepšení zdraví , myslím, že zvládnu definitivně ozdravit svoji štítnou žlázu .
Při přidání dechových technik se mi mnoho věcí, které jsem se učila propojilo.
Ve studené vodě rozhodně můžeme být v klidu déle, než to bylo kdy předtím.
Dává to člověku prožít sílu, kterou má a i vědomí mnohem větších možnosti, které se odkrývají.
A to já v životě velmi oceňuji a vyhledávání. Člověk může více, než nás učili.
S Rostou jsme se i skamarádili a užili si společně akce se stejně naladěnými lidmi. Společné ponory do ledové vody, které Rosťa pořádá ti přinesou spoustu nových přátel, na stejné vlně LIDSTVÍ, jakou i ty hledáš.

A to je skvělý bonus.

Máme jej rádi, upřímně na sobě pracuje a inspiruje lidí okolo sebe ke stejnému prosvětlení. Miluji být v takové krásné společnosti. Kéž je takových lidí a inspirátorů více. Nechť je více takových technik, které by nám , lidem ,.přispěly ke zdraví duševnímu a tělesnému a krásné zdravé planetě, kde jsou všechny bytostí šťastny.
Svou práci se snažím o totéž , a v dobré společnosti se všichni doplníme.
Rostovy činnosti a kurzy moc doporučuji, hodně vás obohatí a otevřou dveře k SOBĚ i k vlastnímu potenciálu.

Jana Fedorčák van Coppenolle, www.tancimzivotem.cz

Projekt 5 pilířů zdraví má pro mě velký význam. Než jsem poznal Rosťu, býval jsem často nemocný s horníma cestama dýchacíma. Běhám po horách a často jsem byl hned nachlazený. I na můj první workshop dýchání s Rostou jsem byl trosku nachlazený. Pamatuji si dodnes na Rosťovu větu- po této uzdravující technice už zítra budeš zdráv. A tak se i stalo. Byl jsem na společných ponorech s Rosťou a ty mi taky hodně pomohly. Do té doby jsem uměl vlézt do ledové vody, ale teď jsem se to naučil v klidu a úplně uvolněný. Techniky využívám i na své rodině a opravdu pomáhají. Od workshopu jsem začal na horách dýchat jen nosem a přestal jsem byt nachlazeny a když cítím, že na mě něco leze, použiju Rosťovu uzdravující techniku a nemoc je pryč.

Děkuji Rostovi, že tu pro nás je.

Jiří 

Co mi dal? Dal mi (učí mne) vnitřnímu klidu, sebepoznání, pomáhá mi mentálně dozrát a pochopit, uzřít co mi bylo skryto, jde to, ale dře to 🙂

Co mi vzal? Vzal mi čas, který jsem stejně promrhal a vyplnil ho něčím smysluplnějším

Co bych chtěl? V budoucnu bych přivítal i jednodenní intenzivní setkání s cílem tak nějak přiostřit ostří své snahy, touhy poznání, nebo i vícedenní (logisticky náročné).

Pavel 

Ahojda Rosťo, jsem moc ráda, že jsme se potkali a mohla jsem se přiučit nové techniky v rámci otužování a dýchání NO. Po návratu z víkendu jsem se přidala k do skupiny 5 pilířů zdravi. Je príma, že se na celé bytí koukáš a koukáte z vícero stran - otužování, strava, pohyb, pohodové mysli a spánek. Ve skupině si ráda čtu příspěvky, které mi umí připomenout, že zrovna ne všechny pilíře mám v rovnováze a zapracovat na tom. Za což děkuji. Umíš se přes hledáček krásně dívat na svět. Věřím, že se v budoucnu budu moci s vámi ponořit ve Slatinách. Díky že tato skupina je a neustále žije!!! 😉

Daniela

Když jsem se před osmi měsíci díky sérii synchronicit setkal s Rosťou Václavkem, nebyl jsem na tom zdravotně zrovna nejlépe. Když mi Rosťa tehdy řekl, že mi pomůže ledová voda a vlastní dech, nevěřil jsem mu. Ovšem po absolvování několika setkání a lekcí u něj jsem názor změnil. Dech a chlad jsou nádherná cesta k sobě, kterou jsem hledal. Naučil jsem se správně dýchat a používat dech a ledovou vodu k dosažení hlubších meditativních stavů a tato praxe se stala mou každodenní realitou. Začal jsem se cítit výrazně lépe psychicky i fyzicky a přišlo odhodlání vstát ze země a jít dál... Cesta k sobě téměř nikdy nekončí, ale dech a chlad pro mě na ní zůstanou jistě již navždy věrnými společníky. Díky za ně a díky Rosťovi. Nezbývá, než tyto tři kamarády doporučit každému, kdo čte tyto řádky.

Jiří

5 pilířů zdraví: komplexnost přístupu k životnímu stylu ve všech sférách je jediný možný způsob změny, která má význam. Moc děkuji za neustále nové informace a oblasti, ve které máme možnost se rozvíjet. Jednoduchost, jasnost a způsob vedení přednášky kvituji a myslím, že je jasný a přehledný pro většinu z nás.

Adriana

5 pilířů zdraví je smysluplný projekt, který udělá váš život kvalitnější. Naučíte se žít v souladu s přírodou a budete si vážit toho, co máte. Rosťa vás na základě vlastních zkušeností provede přirozeností bytí. Buďte šťastní a nechte si ukázat, jak je možné si užívat sami sebe a prostředí ve kterém žijete! Rosťa je skvělý kamarád, tak neváhejte, kontaktujte ho a těšte se na to, co zažijete 🙂

Alois

Asi před rokem jsem se začala zajímat o skupinu 5 pilířů zdraví. Měla jsem bolesti v levém kolenu a lékař mi řekl, že se nevyhnu operaci. Zkusila jsem pravidelné cvičení každý den , sprchy studenou vodou, dýchání dle návodu, plavání v chladné vodě, ale jen 2 minuty, zdravější stravu. Velká pomoc je v přístupu k životu. Žít v tomto okamžiku a zbytečně nezatěžovat mysl negativním přístupem a neřešit malicherné věci, zkrátka se ze života radovat. Je mi 67 let a můj zdravotní stav se za půl roku zlepšil tak, že koleno je mnohem lepší, můj imunitní systém také a cholesterol mám v normě. Líbí se mi, že lidé v komunitě jsou šťastní z úplně obyčejných věcí, které nám život každodenně přináší. Sdělují si zážitky a radosti. Moudra, která Rosťa vybírá, pomáhají v běžném životě. Jsem ráda, že jsem se rozhodla praktikovat tento způsob života.

5 pilířů – velmi moudré, jsem šťastná, že mohu s nadšením vyplňovat mezery, které zatím nemám tak úplně vychytané.

Iveta

Ahoj Rosťo, zvláštní je, že jsme nikdy neviděli a přesto k sobě máme blízko. 5 pilířů je úžasný informační tok, přímo příval informací, rad a našimi předky potvrzených způsobů žití, postojů, myšlenkových pochodů. Většina lidí je těmito životními moudry nepolíbená, a vše od Tebe plynoucí jim může neskonale zlepšit život. Je třeba se stále učit a měnit vzorce chování ku prospěchu našeho života, a to Tvůj program dodává světu s laskavostí a radostí. VELKÉ DÍKY

Daniela

Krásné, že je to živé vše a stále se vyvíjí a roste. Nic není stejné. Každý den je jiný, každý ponor, každý seminář. Je to proces. Je krásné vidět, jak věci fungují samy bez tlaku. Děkuji, seminář je inspirující a pohodový, v příjemném prostředí a živými lidmi.​

Ivka

Smysluplný projekt, nejvíce využiji vystoupení z komfortní zóny 🙂

Simona

S 5 pilíři absolutně souhlasím – jeden bez druhého nemůže být a všechno souvisí se vším. Jak jsem už psala – nejvíc mě dostalo dýchání – úplně nová dimenze – TOP.​

Veronika

Projekt 5 pilířů zdraví beru jako odrazový můstek do svého života, ráda doporučím dalším lidem. Díky celému projektu cítím, že jsem na správné cestě. Děkuji

Renáta

Schéma -> no vlastně je to pro mě názorné – co mi v životě chybělo. Spoustu pilířů dodržuji – vlastně jsem „vzorná“, ale osobní štěstí mi to nepřineslo trvale. Vždy něco vypadne – buď strava, nebo …, ale hlavně jsem ustrnula v komfortu -> pilíř otužování (+dýchání) hlavně otužování mi může přinést osobní sílu a odvahu a konečně „to“ dát ven a světu – ať je to cokoliv 🙂

Míša

SKdyž za mnou Rosťa, můj brácha, před zhruba rokem přišel a začal mi vyprávět o pozitivech správného dýchání a o otužování, tak mě to sice zaujalo, ale já a studená voda ? Nikdy! Dýchání prosím, ale do ledové vody mě nikdo nedostane! Tak to jsem se teda řádně spletla. Do dýchání jsem se pustila s vervou a pomalinku jsem si začala říkat , že trošku studené vody na nohy asi přežiju. No a dnes si neumím představit sprchování bez ukončení ledovou sprchou. Miluju po cvičení vlézt do bazénu v jakémkoliv počasí a v jakékoliv roční době. Absolvovala jsem koupání v ledu. Začala pravidelně cvičit. Zdravě jíst. Teda až na to víno .-). Jo a taky už vím , co znamená, když se řekne, že můj nejoblíbenější den je dnes.  Táhne mi na padesát, ale cítím se na 25.  Rosti děkuji.

Lenka

Ucelené moudré propojené. Vím z vlastní zkušenosti, že tohle je jediná možná cesta. Zajímat se o sebe jako celek. Navíc na mne skvěle působí i grafická podoba. Protože na tom už dlouho pracuji, nejvíc mne zajímají a využiju dechové techniky, pásku J a samozřejmě otužování Satina a kombinace s dechem a celkovým systémem. Taky mne zaujal zdravý pohyb klik, dřep, vis.

Tomáš

O otužování někde v přírodě jsem už dlouho uvažoval, a konečně se našel někdo, kdo uspořádal lekce otužování na Hlučíně v říjnu 2019 - sympatický mladý muž Rosťa. Dobře vysvětlil všechny pochody v těle při vstupu do studené vody, pak jsme společně provedli dechové cvičení, které nás vnitřně připravilo na vstup do studené vody. Pak jsme všichni společně vstoupili do vody a ponořili se po krk. A od té doby se mi razantně změnil život-bylo to naprosto skvělé. Po výstupu z vody jsme společně cvičili pro smíchání teplé a studené krve v těle. Takto jsme se otužovali pravidelně každý týden až do zimy, kdy jsem bez problémů vstoupil do skutečně ledové vody, která neměla ani 1 stupeň. Absolutně fantastické. Takže všem doporučuji, kdo uvažují o otužování, neváhejte a Rosťu oslovte. Rosťa skutečně ví, co říká a dělá. Ty nejlepší věci na světě jsou (skoro) zadarmo – a otužování patří mezi ně. Díky Rosťo, drž se a přeji Ti spoustu zájemců.​

Radek

5 pilířů zdraví… je dle mého názoru skupina lidí, kteří smýšlí různě, a přesto je něco spojuje. Jsou svobodni a přitom propojení. Propojení spočívá v nalézání sebe sama, v poznání, že největší síla je v nás samotných. Necítím se být svazovaný pravidly, plísněním za jejich nedodržení, nikdo nepohanil i osobité vstupy, tedy za mne moc příjemné prostředí. Ni cz toho by nešlo bez přínosu informací a za to díky hlavně Rosťovi, potažmo všem, kteří se dělí se s tím, co sami poznali, osobně praktikují. Nejvíce mne baví pozorovat, jak na věc jde každý individuálně a přeci společně, k jednomu cíli. Příspěvky jsou většinou o nějaké osobní zkušenosti s otužováním, nebo i podobných, souvisejících tématech. Každý takový příspěvek ovlivní čtenáře, dává možnost zkusit konkrétní místo, daný způsob. Díky také za možnost připojit se, a to i přesto, že jsem alespoň já individualistou. Pokud někdo chce, může využít příležitost a pomoci si k zážitku prakticky...společná cesta, nebo možná někdo potřebuje popostrčit, osmělit se ke kroku do chladu…

Tedy vidím skupinu jako zdroj informací a spoustu krásných živých zrcadel.​

David