Ledové sprchy jsou něco, co když se vysloví, tak většině lidí naběhne husí kůže. Naprostá většina je považuje za něco nepředstavitelného, neuchopitelného, nepříjemného, za hranicí, prostě tudy cesta nevede 🙂 .
Jenže problém je, že vyhýbáním se tomuto nádhernému spojení se světem ledové vody, se omezujeme ve spoustě nádherných efektů, které na náš organismus studená voda má.
Ledové či kontrastní sprchování je odlišný proces než ponor do stojaté studené vody. Pokud se ponoříte, má ponor svá pravidla, které je dobré ve vlastním zájmu dodržet, ač je nikomu nenutím, mně se vždy vyplatila a budeme je rozvíjet v článku o CCHI-ROS – dechové a pohybové technice bezpečného vstupu do ledové vody. Při ponorech Vás voda obejme celého/celou, proběhne tam plnohodnotný kontakt a přenos energií, u sprchování se jedná o lokální kontakty na různých částech těla, což může být pro někoho nepříjemné a pro tělo a mysl matoucí.
S ledovou sprchou je možno začít doma v bezpečí a klidu, ale je nutno k celému procesu přistoupit se správným mentálním nastavením, které zde hraje naprosto zásadní roli a má vliv na celý průběh kontaktu se studenou vodou.
Jak tedy začít? 🙂 Prostě začít.
Ideální začátek, pokud máte stejně jako já, který jsem měl strach či respekt ze studené vody, začít doma tzv. kontrastním sprchováním, kdy začínáte jako obvykle teplou vodou, nahřejete tělo a pak přecházíte do vlažné, pokud nezvládáte ještě studenou, toto střídáte několikrát za sebou co třicet vteřin a necháte tělo zvykat, končíte vždy ale vlažnou, resp. studenou vodou.
Kontrastní sprchování má bezpočet benefitů a je dobrým mezikrokem k ledovým sprchám. Teplá voda, kterou si na sebe pustíte, vám způsobí vasodilataci a krásně roztáhne cévy. Váš kapilární systém má okolo 125 000 km, takže je to opravdu něco, ovlivňovat něco takového skrze vodu.
Poté, co se nahřejete zhruba po dobu jedné minuty, otočte kohoutkem na vlažnou či studenou vodu a postupně od chodidel k pasu si krouživými pohyby sprchy nechte působit studenou vodu v oblasti periferie těla, totéž udělejte i na druhé noze a obou rukou.
Problém nastává u orgánové části těla, tedy od pasu nahoru, v této oblasti nám totiž mozek vyšle primárně informaci, že ohrožujeme chladem orgány a zastaví nás nepříjemným pocitem, který i při vstupu do jakéhokoliv rybníka, jezera či studenějšího moře pociťujeme.
A rozhodovací mechanismus se spustí, vyhodnotí, pošle vás zpátky na břeh a řeknete si, ok, tak třeba zítra nebo později a je vymalováno. 🙂
Je nutno si uvědomit, že trnutí, či bolest je pouze informace, kterou dostáváte, nikoliv koncový stav.
U sprchování je to v podstatě snadné, v momentě, kdy dojde na orgánovou část těla, přiložte si dlaň k bříšku a vodu si pusťte přes tu dlaň, mozek bude vyhodnocovat nejprve informaci tepelného okruhu mezi dlaní a bříškem a až jako druhotnou informaci vliv studené vody přes hřbet ruky tekoucí, tímto můžeme jednoduše mozek obalamutit a pokud přejdeme část orgánovou, pak už na hrudi to takový problém není a na zádech už to postupně přes ramena a zátylek zvládneme.
Sprchovat bychom se měli ve studené vodě, než přepneme zpátky na teplou, cca 30 vteřin, aby došlo k vazokonstrikčním procesům, tedy ke stažení cév a celý kardiovaskulární systém byl těmito procesy krásně nastartován.
Kontrastní sprchování v cyklech po 30 vteřinách je možno opakovat několikrát za sebou, nicméně je důležité, vždy končit vodou studenou.
Hlavu je možno sprchovat taktéž, ale jen krátce, ne po celou dobu sprchování ledovou vodu a pokud možno nakonec, k zrovnovážnění teploty celého těla. Ženy kvůli krásným vlasům, alespoň obličej.
Přechod od kontrastního koupání k ledovým sprchám, už je jen dalším krůčkem, který přijde po nějaké době sám. Kůže se začne receptorově přizpůsobovat novým podmínkám, mentální nastavení se přepne do pozitivního nalazení, vzhledem k tomu, co sebou efekt studené vody nese, a dveře vstupu do světa ledových sprch jsou dokořán otevřeny 🙂 .
Každý vstup do studené vody musí být kontrolovaný a s pozitivním úmyslem i nalazením, což je to nejtěžší na celé věci, nicméně jakožto problém funguje pouze při prvním vstupu a pak už se začnou dít věci pozvolna samy pěkně dál a stane se z toho krásná pozitivní závislost.
Studené sprchy neuvěřitelně pomáhají i večer před spaním, vyčistí nám hlavu, odeberou energii a budeme se těšit do vyhřátého pelíšku 🙂
Doporučení studených sprch je tedy 2x denně, ráno po probuzení a večer před spaním :). Po sprše je skvělé, když si trošku zacvičíte a krev promísíte rovnoměrně po celém těle ve smyslu zrovnovážnění teplotních rozdílů, které mohly během sprchování ledovou vodou mezi periferií a jádrem těla vzniknout. Ohledně cvičení si budeme vyprávět v dalším článku, který řeší vstup do ledové vody – ponor 🙂