II. pilíř – Vystavování se chladu

Druhý pilíř projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ je spojen s vystavením se chladu a to jak ve smyslu studené vody na straně jedné, ať už stojaté nebo té tekoucí v přírodě, či doma v koupelně, a nebo vystavení se studenému  vzduchu a to vše ve spojení s pilířem prvním, tedy dechovými technikami, které ke správnému uchopení vystavování se chladu značně napomáhají a jsou s ním v souladu.

Vystavování se chladu sebou nese neuvěřitelné množství benefitů prospěšných pro lidské zdraví a to nejen to fyzické, ale hlavně to mentální. Pokud je zdravá naše duše, je zdravé i naše tělo.

Do chladu, ať už ve smyslu vody či vzduchu je nutno vstupovat v plném bezpečí a kontrole. Tomu jak na to, se budeme v tomto pilíři postupně věnovat, aby bylo pochopitelné a uchopitelné i pro začátečníka, či člověka prostředí neznalého možno začít a prostor chladu si navnímat, spřátelit se s ním a využít ho ku prospěchu.

Studená voda je nemilosrdná, ale spravedlivá ke všem, všichni jsme si v ní rovni, všichni jsme schopni tam zažít to opravdové TADY a TEĎ a oprostit se všech zbytečných myšlenek na to, co bylo či co bude.

Proč a Jak začít?

Je spoustu důvodů proč nezačít. Ty už všichni známe. Tak si zkusme říct pár důvodů proč začít a hlavně jak 🙂

Nejprve tedy proč?

Vystavování se chladu vede k:

  • Uzdravení zánětlivých problémů
  • Stimulaci metabolismu
  • Posílení imunity
  • Redukci váhy vlivem vytváření hnědého tuku
  • Zlepšení nálady – produkce endorfinů
  • Mentálnímu přenastavení a vyčištění hlavy – Tady a teď
  • Posílení vůle a odhodlání
  • Propojení mysli, těla i duše
  • A nakonec umožní se znovu stát nedílnou součástí přírody.

No a teď jak? 🙂 :

Je mnoho způsobů, jak začít, nejjednodušší je ale jeden jediný – Udělat to!

Prostě začít.

Ideální začátek, pokud máte stejně jako já, který jsem měl strach či respekt ze studené vody, začít doma tzv. kontrastním sprchováním, kdy začínáte jako obvykle teplou vodou, nahřejete tělo a pak přecházíte do vlažné, pokud nezvládáte ještě studenou, toto střídáte několikrát za sebou co třicet vteřin a necháte tělo zvykat, končíte vždy ale vlažnou, resp. studenou vodou, důvodů je více a povíme si o nich více později.

Každý vstup do studené vody musí být kontrolovaný a s pozitivním úmyslem i nalazením, což je to nejtěžší na celé věci, nicméně jakožto problém funguje pouze při prvním vstupu a pak už se začnou dít věci pozvolna samy pěkně dál a stane se z toho krásná pozitivní závislost 

I vstup do studené sprchy je nutno provést kontrolovaně a s úsměvem na rtech. Více už si sdělíme v prvním podpilíři – VSTUP DO SVĚTA CHLADU/KONTROLA.

Rostislav Václavek
certifikovaný instruktor Buteyko, certifikovaný master instruktor Oxygen Advantage, instruktor dechových fúzí, instruktor otužování, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ