Životní vize

Mít životní vizi je základ všeho ve smyslu uspořádání životních kvalit. Prostě zjistím, že něco za to stojí, něco mi stojí za námahu a úsilí věnovat tomu čas a energii. V případě, že člověk nemá základní vizi toho, proč tady je, co je účel a smysl jeho existence zde, co chce v životě dělat, za čím si jít, tak vlastně může dělat cokoliv, ale bude pořád tzv. „False beginner“, tak jak to krásně vyjadřuje anglický jazyk a bude skákat od jednoho podnětu k druhému a dalšímu a dalšímu, ale žádný nebude jeho, žádný si nevezme za svůj a žádný nebude fungovat. Je nutno se neustále rozvíjet, inspirovat se, učit se, poslouchat, růst, číst, ale pak je nutné nezapomenout na to nejdůležitější – APLIKOVAT V DUCHU SVÉ VLASTNÍ VIZE.

V určitý okamžik si vše musí najít reálné uplatnění u člověka samotného. V případě, že zůstanu pouze u čtení, u inspirací a budu u nich pouze sedět, či je jen šířit dál, budu pouze prostředníkem nikoliv tvůrcem. Pokud budu pouze kopírovat již řečené či vzniklé, na čemž v určité míře ve smyslu sdílení nic špatného není, pokud je uváděn zdroj, pak je čas trávený na takto hodnotných věcech vlastně k ničemu.

BEZ VLASTNÍ APLIKACE POZBÝVÁ I DOBŘE MÍNĚNÁ TEORIE SMYSLU.

Vysvětlím na začátek, co myslím pojmem „False begiiner“ a v čem může být zásadní problém k uchopení.

Třeba spoustě z Vás již toto tvrzení otevře oči a začnete poznávat, že cesta může být někdy jinudy než se na první pohled může zdát ;-).

Jelikož již 17 let lektoruji Anglický jazyk ve firmách od úrovně A1 až po C1, tedy od začátečníka až po formy obchodní angličtiny a učím ho i jako učitel, nějaký ten problém v posunech u lidí jsem již zaznamenal.

Spoustu lidí považuje učení Angličtiny za problém Angličtiny a v určitém bodě nastane pocit, že už mi to nejde a nevím proč, vždyť se připravuji, vždyť se učím, tak proč mi to nejde a člověk začne hledat vinu na druhé straně, odejde od jedné metody výuky k další a další a další a pořád to nefunguje a postupně se stane tzv. „False beginnerem“ neboli věčným začátečníkem.

Základní věc, kterou člověk totiž nepochopil, je to, že v určitém okamžiku učení se čemukoliv, a cizímu jazyku obzvláště, není důležité učení se tomu jazyku samotnému, ale daleko důležitější je mít kam tu znalost dát, kam ji uložit a kde ji uchovat. Tudíž základní informací pro všechny, kteří nechápou, proč problém i přes učení přetrvává, je, problém není angličtina, přátelé, problém je Vaše PAMĚŤ.

Jelikož chcete, aby se vtěsnalo obrovské množství znalostí někam, kde na to není místo, třeba při rozhovoru, kde už si nepamatujete, co bylo na začátku, ne z důvodu, že byste to nepřeložili, ale z důvodu, že už si to zkrátka nepamatujete, pak samozřejmě nemůžete uspět.

Pokud chcete vměstnat slona do myší díry, můžete to donekonečna zkoušet, nicméně výsledek asi znáte.

Jediná cesta a v tomto případě i VIZE úspěšného řešení je udělat z myší díry díru pro slona. Tedy uvědomit si, že cesta není nekonečné učení se anglickému jazyku, ale trénování např. paměti skrze jednoduchá cvičení paměťové stopy tak, aby bylo možno dovedností reálně využít.

Stejně jako v Angličtině, je to mu i v životě, bez správné cesty a vlastní VIZE je velmi těžké se ve vlastním životě orientovat a ztotožnit se s ním.

Vzhledem k tomu, co a jak se mi v životě přihodilo se mou životní vizí a naplněním stal projekt 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ – věřím v něj, vím, že z principu jeho základních atributů, jednoduchosti a návratu k normálnosti a selskému rozumu bez potřeby řešení čehokoliv zvenčí, ať už mentálně či ekonomicky, je úspěšný a prospěšný všem, kdo ho budou chtít vzít jakožto možnou inspiraci pro své vlastní cesty a životní VIZE.

PŘEJI NÁM VŠEM SPOLEČNOU ŘEČ VE SMYSLU NAŠICH VIZÍ, SLOUŽÍCÍCH K DOBRÝM VĚCEM KU PROSPĚCHU VŠEM, VŠICHNI JSME STEJNĚ JEDNO.

JE RADOST DĚLAT RADOST, VÁŠ ROSŤA 🙂

Rostislav Václavek
certifikovaný instruktor Buteyko, certifikovaný master instruktor Oxygen Advantage, instruktor dechových fúzí, instruktor otužování, zakladatel projektu 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ