Jan Edge Černý, MBA

Hlavní instruktor KravMaga stupeň Expert 2


Práce s dechem při jakémkoliv stresu je velmi důležitá, jelikož moment překvapení např. při útoku či napadení je tak stresující, že mnoho lidí se v úleku zalkne nebo mají pocit jakoby se potopili. Nemluvě o tom, když vás třeba někdo rovnou chytí přes ústa a nos, aby jste nemohli křičet a vlastně ani dýchat. Práci s dechem je dobré nepodceňovat kdykoli a v sebeobranně hlavně při stresových simulacích a scénářích.

K 5PZ jsem se dostal díky tomu, že byl Rosťa hostem u Jaroslava Duška a ihned jsem se nadchl pro samotné studium všeho o čem Rosťa hovořil.

Hned po nastudování Dýchánků jsem se s Rosťou spojil kvůli prvnímu tréninku a postupnému zdokonalování dechové vzorce.

Spolupráce s Rosťou (5PZ) byla naprostým prozřením a jedním z dalších střípků k posunu v chování k sobě samému v hlubších souvislostech. Ať už se jedná o práci s KP, její navyšování a následné využití při trénincích.

Jakým způsobem dýchat při relaxaci, tréninku, či po něm, to vše mě pohltilo a dalo naprostý smysl a vyplňuji mnoha cvičením i dobu kdy se třeba přesouvám na tréninky. Jak dýchat před spánkem či fúze DELTA jsou pro mne dokonalou relaxací. Jak dýchat při ucpaném nosu a jak rychle opět uvolnit nos byl pro mě velký problém, ale nyní to je pouze otázka pár desítek minut. Nedílnou součástí je otužování ve sprše které praktikuji od ledna 2022 téměř denně. Jak zlepšit spánek a celý dechový vzorec, jsem dokonale vyřešil díky lepení úst na noc, což také doporučuji vyzkoušet zcela všem. Účastnil jsem se i např. Půsty v souvislostech, kde jsem si potvrdil a ujasnil i tuto metodu půstu, kterou praktikuji velmi často a je mi opravdu blízká.