Dech nás spojuje, 

dech nás sebeobnovuje

Mé osobní setkání a rozhovor s Wimem Hofem

Když se dech setká s dechem a není to o konfliktu, ale o možnostech, přestože cesty mohou být různé.

 • Byl jsem osloven Zlatou Holušovou, úžasným člověkem a ředitelkou největšího multižánrového festivalu ve střední Evropě Colours of Ostrava v jedné osobě, abych se v rámci festivalu (2022) sešel s Wimem Hofem a vedl s ním rozhovor pro VOICES OF MELTINGPOT o jeho životním příběhu a přínosu pro svět. A tak se i stalo.
 • Rozhovor jsme vedli v úctě a respektu jeden k druhému a energie byla opravdu úžasná, jelikož je z Wima cítit oheň a láska k tomu, co dělá, nebylo zapotřebí rozporu, ale jen uchopení určitých rozdílností, které ve výsledku rozdílnostmi ani nebyly. Sám Wim uznal v našem rozhovoru(který se teď sestříhává a upravuje pro potřeby Voices of Meltingpot), že dýchání nosem je vysoce prospěšné a u hyperventilačních technik se jedná o pouhé krátkodobé užívání k daným účelům.
 • Rozhovor, který měl být na půl hodiny se nakonec natáhnul na hodinu a půl, vyjádřili jsme si vzájemnou úctu a i on se zajímal o to, jak se mi podařilo vyřešit neřešitelný genetický problém, prostě jsme si vytvořili opravdu nádherný interní prostor, kdy jsme se oba po celou hodinu a půl dívali přímo do očí, což bylo díky zařízení u rozhovoru pro účely Voices of Meltingpot nutné.
 • Byl to opravdu krásný okamžik a velká úcta a respekt k člověku, který byl u zrodu i mé transformace v roce 2019, přestože v současné době již víme, že hyperventilační techniky z dlouhodobého hlediska propěšné nejsou. ale jak sám Wim řekl: "Všichni mě mají za ledového muže, já ale nejsem ledový muž, jsem otec svých dětí a taky tvých dětí". Byl to zajímavý moment a zvědomnění toho, když se v prostoru najednou ocitne opravdu jen jedna energie. Žádná dualita, žádná potřeba obhajoby toho či onoho, ale vědomí toho, že všichni, kdo se už trošku probudili v životě, svým vlastním dílkem svého vlastního talentu, umu, či vnitřní moudrosti, dávají z přebytku možnost i ostatním začít vnímat sebe a tím i své okolí jinak, zdravěji, veseleji, šťastněji, funkčněji.
 • Jsem poctěn a i s vámi se o tuto možnost a zkušenost dělím zde. Wim Hof byl u zrodu mé transformace a proto jej jako osobu nebudu nikdy hanit, vnesl do veřejného prostoru chlad a dech jako nikdo jiný.
 • To, že užívání WHM techniky je již nadměrné a spoustě lidem díky přemíře nepřináší žádný efekt je věc druhá a všude o tom proto jasně a zřetelně mluvím.

Podívejme se tedy na srovnání

funkčního dýchání a hyperventilačních technik blíže.

 • Funkčním dýcháním, tedy dýcháním, které nám prospívá 24h denně 7 dnů v týdnu se zabývá systém dechových technik Buteyko a Oxygen Advantage.
 • Bohužel tyto systémy, ač mají prokazatelně blahodárný vliv na lidský organismus trvale, nejsou u populace tolik známy a vyhledávány, jelikož:

   

1. Vyžadují každodenní praktikování (několikrát za den), aby se člověk dostal z nefunkčního stavu v bodě A do funkčního (zdravého) stavu v bodě B.

Spoustě lidem prostě nedochází, že změnou kvality dechového vzorce mění v organismu vše, pracují s kvalitou distribuce kyslíku, vlastnostmi krve, tepovou frekvencí srdíčka, zdravím orgánů, hormonálním nastavením, vlivem na kvalitu mikrobiomu a mnoha a mnoha dalších systémů, které jsou s dýcháním propojeny a úzce s ním souvisí včetně naší imunity.

2. Těmito technikami si člověk nenavodí okamžité, ač pomíjivé ,,WOW stavy“, kdy na svém těle pociťuje brnění v prstech někdy až křeče, motání hlavy…. A celkově má pocit, že se dostává do jiné dimenze. Jak tomu bývá právě u hyperventilace, na které je z části založena WHM či holotropní dýchání (Breathwork).

 • Co se v těle děje při hyperventilaci?
 • Proč pociťujeme tyto zvláštní stavy na těle?

Někteří tvrdí, že se hyperventilací tělo překysličí…. Paradoxně tomu tak není a opak je pravdou.

 • I když právě hyperventilačním dýcháním ústy do těla vpravíme obrovské množství kyslíku. Tělo však takto velké množství nedokáže zpracovat, a proto k jedinému k čemu skutečně dojde je úbytek oxidu uhličitého (CO2), což zapříčiní vazokonstrikci cév (cévy se zúží). Toto zúžení cév způsobí, že se k periferiím včetně mozku dostane méně okysličené krve. Navíc díky zvýšenému tlaku v krvi, který způsobí, že se molekula kyslíku přilepí ještě více na protein hemoglobinu, kyslík nemůže vejít do tkání, orgánů, svalů a okysličit je.
 • Toto vše je důležité vnímat v míře toho, co provádíme, tedy pokud člověk v životě pochopí, že to není o konfliktu, potřebě mít pravdu, obhajobě, výkonu, egu, atd, ale že to může být o přijetí, vnímání, naslouchání, zpomalení, toleranci a v důsledku tím i zdraví a lásce, pak se dostane do bodu, kdy přestane tyto věci vnímat jako ezoterické a nebo duchovní žvásty, ale začne aplikovat na svém vlastním těle v respektu a úctě k sobě a nemá už potřebu hodnotit, jaké to je, a že mi to vlastně nepomůže a nebo že to není pro mě, a nebo že mi to stejně fungovat nebude, protože to mám jinak. Tyto mechanismy člověka opustí a začne si v životě hrát a v praxi si ho užívat jako dítě. Neřeší, jaké to je, ono mu totiž už stačí, že to jen je a děje se.
 • Proto vím, že to, co děláme s Peťkou, má smysl, proto vím, že energie, kterou do práce investujeme, se už u spousty lidí probudila taky a oni zase z přebytku u sebe samotných sdílejí tuto zkušenost dále a v prostoru vznikají nové zdravé hodnoty, které jsou tolik potřebné v tomto ne úplně zdravém světě. Proto APLIKUJME na úrovni těla a nemějme pořád potřebu rozporovat na úrovni MYSLI. 🙏

Více o obsahu a souvislostech najdete

v našich FB skupinách

Tady to žije, tady se tvoří, tady se vzájemně obohacujeme

5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ - fb skupina

Soukromá skupina 12,5 tis. členů

Vstoupit

Zdravé dýchání nosem - BUTEYKO a OXYGEN ADVANTAGE

Soukromá skupina 9,5 tis. členů

Vstoupit

Pokud při vstupu do FB skupiny zanecháš svůj e-mail:

✅ neutečou ti pozvánky na workshopy, dýchánky a další akce zdarma

✅ najdeš potřebné informace včas

✅ obohatíš se hodnotnými a praktickými návody

✅ mezi prvními obdržíš zprávu o nově otevíraném programu za zvýhodněných podmínek

Neboj, spamovat tě nebudeme, na to nemáme čas.